0 σχόλια

ΑΕΛ από ατσάλι, 1-0 τον Ολυμπιακό (Βίντεο)

ΑΕΛ από ατσάλι, 1-0 τον Ολυμπιακό
Το 4-4-2 αποδείχθηκε ατυχής έμπνευση του Μπέντο,

ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στην AEL FC Arena και ηττήθηκε από την ψυχωμένη ΑΕΛ με σκορ 1-0, με αυτογκόλ του Μιλιβόγεβιτς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ΑΕΛ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο AEL FC Arena για την 5η αγωνιστική της Super League, έχοντας απολογισμό 1 ισοπαλία (με τον Ηρακλή) και 1 ήττα (από την Κέρκυρα) στις δύο προηγούμενες υποχρεώσεις της στη διοργάνωση.

Αντίθετα οι Πειραιώτες έχοντας ξεπεράσει το εμπόδιο των Βέροια και Ηρακλή, έψαχναν την 3η σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα, θέλοντας παράλληλα να εκμεταλλευτούν και τις απώλειες που είχαν οι Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ κόντρα σε Παναιτωλικό και Ξάνθη αντίστοιχα.

Η ΑΕΛ... (προσ)γείωσε τον Ολυμπιακό

Το 3-5-2 που επέλεξε ο Άγγελος Αναστασιάδης αποδείχθηκε άλυτος γρίφος για τον Ολυμπιακό και τον Πάουλο Μπέντο.

Η έμπνευση του Πορτογάλου τεχνικού με το 4-4-2 αποδείχθηκε ατυχής, καθώς δεν επέτρεψε στην ομάδα να λειτουργήσει αποτελεσματικά στον τομέα της δημιουργίας και παραγωγής φάσεων.

Ο Μπέντο μάλιστα δεν άλλαξε σύστημα ούτε μετά τις αλλαγές του, που αφορούσαν πρόσωπα και τίποτα παραπάνω.

Οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πεισματάρηδες και με μαχητικό πνεύμα.