24 Απρ 2015
0 σχόλια

Στο Final-4 της Μαδρίτης με buzzer beater o ΘΡΥΛΟΣ!

Στο Final-4 της Μαδρίτης ο Ολυμπιακός
Δια χειρός Πρίντεζη από τα 6.75 στην εκπνοή ο Ολυμπιακός έκανε το 3-1 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας και προκρίθηκε στο ένατο Final-4 της Ιστορίας του, όπου στα ημιτελικά καλείται να περάσει το εμπόδιο της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν της Μπαρτσελόνα, στον τέταρτο μεταξύ τους αγώνα στο ΣΕΦ με 71-68.

Στο πλέον συγκλονιστικό παιχνίδι της σειράς με την Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός... ίδρωσε, αλλά στο τέλος ευτύχισε να πανηγυρίσει μια τεράστια νίκη με το σφύριγμα της κόρνας για τη λήξη, προκαλώντας έκρηξη χαράς στο κατάμεστο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή, με τους Καταλανούς να καταφέρνουν στη διάρκεια της 2ης περιόδου να... χτίσουν διαφορά, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 29-37.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπαιξε υποδειγματική άμυνα, ψαλίδισε τη διαφορά και κατάφερε στο 30' να έχει το ματς στα ίσα με 50-50.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη. Οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν ολιγόλεπτη αδράνεια της ελληνικής ομάδας και πίστεψαν ότι θα μπορούσαν να φτάσουν στη νίκη, όμως λογάριαζαν χωρίς την παρέα του Σπανούλη, αλλά και του ανθρώπου της τελευταίας στιγμής που ακούει στο όνομα: Γιώργος Πρίντεζης.

Ο "υπαρχηγός" του Ολυμπιακού πήρε το τελευταίο σουτ του αγώνα, ευστόχησε από τα 6,75 και έστειλε τον Ολυμπιακό στο Final-4 της Μαδρίτης!

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 29-37, 50-50, 71-68

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 8, Χάντερ 8, Ντάνστον 2, Σπανούλης 17, Παπαπέτρου, Σλούκας 6, Πρίντεζης 14, Μάντζαρης 11, Λαφαγιέτ 2, Ντάρντεν 3, Λοτζέσκι.

Μπαρτσελόνα: Ντόλμαν 5, Χουέρτας 2, Αμπρίνες 11, Ναβάρο 8, Σατοράνσκι 12, Πλάις 4, Τόμας 4, Όλεσον 5, Λάμπε 4, Νάχμπαρ, Τόμιτς 13.

Το πανόραμα των πλέι οφ

3οι Αγώνες
==========
Δευτέρα, 20/4
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (Τουρκία) 74-75 -παρ. (65-65κ.α., 0-3 στη σειρά)