23 Νοε 2015
0 σχόλια

Επαγγελματική νίκη η ΑΕΚ, 2-1 τον Πανθρακικό

νίκη η ΑΕΚ, 2-1 τον Πανθρακικό
Σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 του ουραγού Πανθρακικού στην Κομοτηνή για την 11η αγωνιστική της Super League και συνεχίζει τη μάχη για τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ένωση προηγήθηκε στο 18ο λεπτό με κεφαλιά του Γιάκομπ Γιόχανσον, ένα γκολ που αφύπνισε τους γηπεδούχους, με συνέπεια να απειλούν με μακρινά σουτ τον ασταθή Αλάιν Μπαρόχα.

Στο 30' έχασαν πολύ καλή στιγμή με τον Βάλτερ Φερνάντεθ και στη συνέχεια με τον Ντενίζ Μπαϊκαρά, οι οποίοι δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 60ό λεπτό, ο Πέτρος Μάνταλος ανατράπηκε στην περιοχή, κέρδισε πέναλτι και ο Ντιέγκο Μπουονανότε διπλασίασε τα τέρματα της Ένωσης.

Η μείωση του σκορ ήρθε στο 68' με περιπετειώδη φάση κα τον Ροζέριο Μάρτινς να χρίζεται σκόρερ και να δίνει τόνο "θρίλερ" στον αγώνα.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου πίεσαν για την ισοφάριση, απείλησαν με φάσεις στον αέρα, αλλά δεν βρήκαν το 2-2.

Η ταυτότητα του αγώνα

Πανθρακικός (Ελευθερόπουλος): Πασχαλάκης, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Μελίσσης (35’ Μπουγαϊδης), Παπαχρήστος, Μεχία, Λαδάκης (63’ Νικόλτσης), Ντιγκινί, Μπαϊκαρά, Φερνάντεθ (46’ Ροτζέριο), Χασομέρης.

ΑΕΚ (Πογέτ):  Μπαρόχα, Γκάλο, Σοϊλέδης, Αρθο, Kολοβέτσιος, Σιμόες κόφτης, Μάνταλος (73’ Κορδέρο), Γιόχανσον, ο Μπουονανότε, Μπαρμπόσα (73’ Λαμπρόπουλος), Αραβίδης (86’ Τζεμπούρ).

Γήπεδο: Κομοτηνής
Διαιτητής: Ιωάννης Δελφάκης (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Καμπούρης (Εύβοιας)
Γκολ: 18’ Γιόχανσον, 61’ Μπουονανότε, 68’ Ροτζέριο
Κάρτες:  15’ Μπαρμπόσα, 25’ Χασομέρης, 60’ Πασχαλάκης, 78’ Μπουονανότε, 89’ Νικόλτσης