5 Οκτ 2023
0 σχόλια

ΑΕΚ - Άγιαξ: Το παρελθόν των αναμετρήσεων τους από το μακρινό 1994 έως σήμερα (VIDEO)

ΑΕΚ και Άγιαξ τίθενται αντιμέτωποι το βράδυ στη Νέα Φιλαδέλφεια και εμείς σας θυμίζουμε το παρελθόν των μεταξύ τους αναμετρήσεων

Η ΑΕΚ έχει αντιμετωπίσει τον Άγιαξ άλλες τέσσερις φορές με τον «Αίαντα» να μετρά 4 νίκες με 9-1 γκολ.

Η αρχή έγινε το 1994 όταν οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στον πρώτο αγώνα στην Φιλαδέλφεια, οι κιτρινόμαυροι με σκόρερ τον Σαβέφσκι στο 30ο λεπτό, άνοιξαν το σκορ για να ακολουθήσει αμέσως η ισοφάριση από τον Λιτμάνεν στο 33′. Στο 65ο λεπτό, οι Ολλανδοί γύρισαν το ματς με γκολ του Κλάιφερτ.

Στο ματς της Ολλανδίας, ο Άγιαξ επικράτησε εύκολα με 2-0 με δύο γκολ του Ούιλντα ενώ εκείνη την σεζόν, ο «Αίαντας» θα κατακτούσε το Τσάμπιονς Λιγκ.