"Χρυσά" κορίτσια

Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η εθνική ομάδα νέων γυναικών στη Ρώμη.

Στον τελικό η εθνική επικράτησε 7-6 της οικοδέσποινας Ιταλίας.

Πέρθ, Κωνσταντινούπολη, Ρώμη. Οι "χρυσοί" σταθμοί της ελληνικής υδατοσφαίρισης από το 2012 μέχρι σήμερα. Η εθνική ομάδα νέων γυναικών (σ.σ. αθλήτριες κάτω των 19 ετών) αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στη Ρώμη (Όστια).

Αρκετές από τις παίκτριες συμμετείχαν και στους τελευταίους τρεις θριάμβους των μικρών εθνικών στη γυναικεία υδατοσφαίριση με προπονητή τον Γιώργο Μορφέση. Είχε προηγηθεί η 4η θέση στο παγκόσμιο νεανίδων στη Μαδρίτη πριν από δύο εβδομάδες με το μετάλλιο να χάνεται στα πέναλτι.

Στο μεγάλο τελικό η ομάδα του Γιώργου Μορφέση επικράτησε με 7-6 της οικοδέσποινας Ιταλίας. Η Ελλάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τελευταίο λεπτό, όταν η Ιταλία πέτυχε δύο γρήγορα γκολ για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα.

Με το γκολ της Στεφανίας Χαραλαμπίδη τρία λεπτά και 28 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος η εθνική ομάδα αγκάλιασε το χρυσό μετάλλιο, όταν προηγήθηκε με 7-4.

Δείτε περισσότερα στο: sport24.gr