27 Οκτ 2019
0 σχόλια

Καράτε: «Χρυσός» ο Στέφανος Ξένος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα U21 της Χιλής

Στην κορυφή του κόσμου βρέθηκε ο Έλληνας αθλητής του καράτε Στέφανος Ξένος οκτώ μήνες μετά το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Δανίας.

Ο Στέφανος Ξένος, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο σήμερα στο Παγκόσμιο U21 που φιλοξενείται στη Χιλή, πάντα στην κατηγορία των - -60  κιλών.

Ο Στέφανος Ξένος, στον τελικό της διοργάνωσης νίκησε 4-1 τον Σαουδάραβα Αλζουαμπί.

O αντίπαλός του μάλιστα βρέθηκε να προηγείται με 1-0, όμως η απάντηση του Έλληνα καρατέκα ήταν άμεση και αδιαπραγμάτευτη, αφού με Ippon στα 53 δευτερόλεπτα, βρέθηκε στο υψηλότερο σκαλοπάτι του πόντιουμ των νικητών.

Ο Ξένος συνολικά σημείωσε πέντε νίκες για να βρεθεί στην κορυφή της κατηγορίας.

«Κατακτητής του κόσμου ο Στέφανος Ξένος. Χρυσός και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Καράτε U21, στο Σαντιάγο στη Χιλή, έπειτα από την κορφή της Ευρώπης τον περασμένο Φεβρουάριο. Ασταμάτητος! Θερμά συγχαρητήρια», ανέφερε ο υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, για την επιτυχία του ελληνικού καράτε στο Σαντιάγο.

Πηγή: lifo.gr Με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ